Jak poinformował w komentarzu dla RBK-Ukraina szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, Kijów wciąż pracuje nad zorganizowaniem bilateralnego spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Kułeba zapowiada, że rozmowa, jeśli do niej dojdzie, będzie dla Putina „trudna” i prowadzona z „ofensywnej pozycji” przez ukraińskiego prezydenta. Jak wskazuje, Wołodymyr Zełeński „bardzo dobrze zna »czerwone linie«” Ukrainy i będzie „twardo bronić interesów nardowych” swojego kraju.

Celem Kijowa jest, jak zazna szef MSZ Ukrainy, sprawiedliwy pokój w kraju, wyzwolenie Donbasu i Krymu spod okupacji i zakończenie sytuacji, w której giną wojskowi i cywile. Kułeba podkreślił także, że Wołodymyr Zełenski nie czeka na „dobrą wolę” rosyjskiego prezydenta i narzuca swoją agendę rozmów.

„Ukraina prowadzi aktywną dyplomatyczną walkę o przywrócenie Donbasu i Krymu na warunkach ukraińskich” – stwierdził Dmytro Kułeba. Podkreślił, że Kijów działa w kierunku zorganizowania kolejnego szczytu normandzkiego, który miałby się odbyć jeszcze zanim kanclerz Niemiec Angela Merkel opuści swój urząd.

Źródło: RBK-Ukraina

Fot. President of Russia/Twitter & Володимир Зеленський/Twitter