Zmiana na stanowisku prezydenta Estonii. W październiku obecną głowę państwa Kersti Kaljulaid zastąpi Alar Karis. Polityk był jedynym kandydatem w wyborach i uzyskał dwie trzecie głosów w trakcie drugiej tury głosowania w parlamencie.

Nowy prezydent określa się jako liberalny konserwatysta. Ma 63 lata i z wykształcenia jest biologiem oraz genetykiem molekularnym.

Priorytetem edukacja

Obecnie Alar Karis pełni funkcję dyrektora Muzeum Narodowego. W wyborach startował z poparciem rządzącej koalicji – liberalnej Estońskiej Partii Reform (RE) premier Kai Kallas oraz Estońskiej Partii Centrum byłego premiera Juriego Ratasa (2016-2021). Jak czytamy w oświadczeniu tamtejszego Zgromadzenia Narodowego, polityk zyskał dokładnie 72 głosów na 101 możliwych.

Alar Karis zapowiedział po ogłoszeniu wyników, że będzie dobrym partnerem dla parlamentu i jako nowa głowa państwa skupi się na kwestii kultury oraz języka. – Chcę, żeby Estończycy byli inteligentnym i wykształconym narodem. Nasi uczniowie zajmują przecież czołowe miejsca w międzynarodowych testach szkolnych PISA – przypomniał w telewizji publicznej ERR.

Odejście od języka rosyjskiego

Nowy prezydent Estonii zwrócił także uwagę na kwestię, która co jakiś czas pojawia się w tamtejszej opinii publicznej i budzi liczne kontrowersje. W tej byłej republice radzieckiej, liczącej około 1,3 miliona mieszkańców, niemal jedna czwarta posługuje się tylko językiem rosyjskim.

– Przejście naszego systemu edukacji wyłącznie na język estoński nie jest możliwa ot tak, z dnia na dzień – odniósł się do problemu Alar Karis. – Nie mamy tylu nauczycieli. Brakuje do tego woli politycznej, nie ma także odpowiednich chęci – wyliczył przeszkody polityk, który w październiku przejmie stanowisko po Kersti Kaljulaid.

Nowemu prezydentowi wytyka się brak doświadczenia w prowadzeniu polityki zagranicznej. Alar Karis zauważył, że podobne zarzuty kierowano wobec ustępującej prezydent. Podkreślił ponadto, że będzie w tej kwestii współpracował z doradcami, bo „polityka bezpieczeństwa i zagraniczna ma we współczesnym świecie ogromne znaczenie dla Estonii”.

Zespół ECPP Źródło: PAP

Fot. Riigikogu/Twitter