Po fali gwałtownych wzrostów cen gazu na rynkach światowych wywołanych falą mrozów na półkuli północnej, w ciągu nieco ponad miesiąca w holenderskim hubie TTF ceny gazu spadły o 40%. Kontrakty na dostawy w dniu 23 lutego zostały zawarte na 199 USD za tysiąc metrów sześciennych wobec 335 USD w połowie stycznia 2021 roku.

Ceny gazu spadały jeszcze szybciej w Azji, gdzie indeks spotowy Platts JKM osiągnął na początku zimy 32,5 USD za milion BTU (brytyjskich jednostek cieplnych), czyli 1150 USD za tysiąc metrów sześciennych ale zdarzały się transakcje zawarte i po 1400 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Aktualnie  gaz z dostawą do Azji w marcu jest w sprzedaży po 6,9 USD za milion BTU (około 245 USD za tysiąc metrów sześciennych), a w kwietniu za 6,4 USD. Ponadto ceny nadal spadają: w ciągu ostatniego tygodnia kwietniowe kontrakty potaniały o 20 centów. Od początku lutego cena gazu w JKM spadła o 2 dolary, czyli o 22%.

Jeszcze w styczniu 2021 roku sprzedaż gazu do Azji była 1,5 raza bardziej opłacalna niż do UE: różnica wynosiła średnio 3,3 USD za milion BTU. W rezultacie dostawcy LNG praktycznie opuścili europejski rynek: import skurczył się z 10 do 4,4 mld metrów sześciennych.

Teraz azjatycka premia wynosi 20 centów za milion BTU, co oznacza, że skroplony gaz może ponownie trafić na rynek europejski.

Na razie utrudniają to jednak problemy amerykańskich dostawców, którzy z powodu bezprecedensowych mrozów zostali zmuszeni do 5-krotnego cięcia dostaw eksportowych. Choć obecnie wolumeny rosną to eksport nadal jest mniejszy o 70% niż podczas  szczytów zapotrzebowania w styczniu.

Bardziej radykalnego spadku cen gazu zarówno w Europie, jak i Azji należy spodziewać się przede wszystkim wraz z zakończeniem sezonu grzewczego. Dla większości konsumentów w Azji Północno-Wschodniej taką „granicą” jest marzec, dla Europy północno-zachodniej i środkowej – kwiecień.

Innymi słowy zwiastuje to koniec koniunktury dla Gazpromu, który w ostatnim czasie liczył na przedłużenie trendu z rekordowymi cenami gazu w Europie. Jeszcze w styczniu rosyjski koncern zwiększył wydobycie gazu o 6,4% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 47 mld metrów sześciennych. Eksport do krajów spoza WNP tym okresie wzrósł o 45,4%, do 19,4 mld metrów sześciennych gazu. Zakupy od Gazpromu w styczniu zwiększyli w szczególności tak duzi odbiorcy rosyjskiego gazu jak Niemcy (o 32,4%), Włochy (o 221,5%), Turcja (o 20,8%), Francja (o 77,3%), Holandia (21,2%) i Polska (89,9%).

 

AUTOR: ZESPÓŁ ECPP