Dzięki zmianom w ustawie zasadniczej prezydent Władimir Putin uzyskał możliwość sprawowania urzędu do 2036 r. W środę 24 marca 2021 Duma Państwowa w przyjęła w trzecim, końcowym czytaniu ustawę o dostosowaniu ordynacji wyborczej do poprawek do konstytucji.

Dzięki wprowadzonym zmianom prawnym Władimir Putin będzie mógł ponownie kandydować w wyborach prezydenckich w 2024 i 2030 r. Zgodnie z doniedawna obowiązującą wersją konstytucji z 1993 r. jego obecna kadencja byłaby ostatnią, gdyż stanowisko prezydenta można sprawować maksymalnie przez dwie kadencje z rzędu. W znowelizowanej konstytucji,  wprowadzono dodatkowy przepis mówiący , że ograniczenie dwóch kadencji nie znajduje zastosowania do osoby sprawującej stanowisko głowy państwa w momencie wejścia poprawek w życie.

Zmiany te spowodowały, że urzędujący prezydent Władimir Putin, który  jak obliczono piastował najwyższe stanowisko państwowe najdłużej od czasów Józefa Stalina  uzyskał prawo do kandydowania na najwyższy urząd w państwie jeszcze dwukrotnie. Zgodnie z ustanowionym prawem, liczba kadencji prezydenckich, które dana osoba sprawowała i (lub) pełni w momencie wejścia w życie zmiany do Konstytucji Federacji Rosyjskiej, nie jest brana pod uwagę.

Jak wskazują analitycy praktyka zmiany konstytucji w celu utrzymania władzy przez zajmującego stanowisko prezydenta nie jest innowacją rosyjską – jest rozpowszechniona np. w Afryce. Prezydent Czadu Idbris Deby dwukrotnie zmienił konstytucję – najpierw w celu wydłużenia okresu, a następnie zniesienia limitu kadencji. W 2008 r. tak samo postąpił prezydent Kamerunu Paul Biya, który rządzi krajem od 45 lat. Natomiast w 2015 r. prezydent Konga Denis Sassou-Nguesso przeprowadził referendum w celu zniesienia ograniczenia limitu dwóch kadencji.

Pod względem długości rządów Putin wyprzedził: Pinocheta (17 l.), Kim Dzong Ila (17 l.), dogonił Benito Mussoliniego i indonezyjskiego dyktatora Suharto (20 l.).

Pod koniec czwartej kadencji i w  piątej kadencji Putina przegoni pod względem długości sprawowania rządów  Nicolae Ceausescu (24 l.), Mao Zedonga (27 l.) i zrówna się z dominikańskim generałem Raphaelem Trujillo który uznał się za boskiego posłańca i stał się jednym z nielicznych polityków na świecie, któremu udało się zdobyć w wyborach więcej głosów niż zarejestrowanych wyborców w kraju.

 

 

AUTOR: ZESPÓŁ ECPP