Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła w rejonie Kijowa komórkę międzynarodowej organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie”. Jej dowódca był poszukiwany w jednym z krajów Europy Wschodniej za udział w działaniach wojennych w Syrii. Korzystając ze sfałszowanych  dokumentów przyjechał na Ukrainę w 2019 roku, gdzie zwerbował  grupę  obcokrajowców zafascynowanych radykalizmem islamskim.

Ustalono, że członkowie organizacji sfałszowali paszporty obywateli Ukrainy i Federacji Rosyjskiej oraz dokonali legalizacji na terytorium Ukrainy imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej.

Według ukraińskich śledczych część z nich to aktywni bojownicy ISIS. Zgodnie z planem przywódców tej międzynarodowej organizacji terrorystycznej mieli oni pozostać  na Ukrainie w „uśpieniu” odpoczywając przed działaniami terrorystycznymi oraz przygotowując nowe kadry.

SBU przeprowadziła przeszukania w 9 kryjówkach i miejscach zamieszkania podejrzanych.  W trakcie śledztwa znaleziono m.in.: substancję wybuchowe zawierające TNT, granaty F-1, amunicję do granatnika, walutę, karty bankomatowe, dokumentację z zapisami transferów finansowych do Syrii. Poza tym stwierdzono, że oskarżeni posiadają symbole międzynarodowej organizacji terrorystycznej ISIS, literaturę religijną i ekstremistyczną  służącą do  rekrutacji bojowników. Śledztwo obejmuje również udokumentowaną korespondencję między członkami komórki, a bojownikami ISIS za granicą -omawiano w niej powrót do Syrii w celu wzięcia udziału w działaniach wojennych.

Nie jest to pierwsze zatrzymanie terrorystów ISIS na Ukrainie. W listopadzie 2019 roku SBU przy współpracy służb gruzińskich i amerykańskich zatrzymała gruzińskiego Czeczena Cezara Tohosaszwilego, który walczył w Syrii w  ISIS pod pseudonimem Al-Bara Al-Shishani -był członkiem kierownictwa organizacji. Jako zastępca „ministra wojny” ISIS Umara Shishaniego dowodził egzekucjami „niewiernych” – chrześcijan, jazydów, oraz muzułmanów przeciwstawiających się kalifatowi, brał udział w planowaniu operacji specjalnych i koordynował działania tajnej policji Amniyat.

We wrześniu 2020 roku SBU aresztowała w Kijowie jednego z przywódców ISIS. Zatrzymany był poszukiwany przez Interpol i pochodził z któregoś z krajów postsowieckich. Jak  ustalono, w przeszłości był zastępcą znanego czeczeńskiego radykalnego islamisty Akhmeda Chatayeva, podejrzanego o zorganizowanie zamachu terrorystycznego na międzynarodowym lotnisku Istambuł-Ataturk w 2016 roku w wyniku którego zginęło 48 osób, a co najmniej 239 zostało rannych. Terrorysta  walczył w Syrii i Iraku, był również zaangażowany w selekcję i szkolenie bojowników oraz przygotowanie  ataków terrorystycznych.

Następnie na początku  października 2020 roku SBU ujawniła, że zatrzymała następnego członka ISIS. Działał on w Odessie, gdzie planował zorganizowanie tranzytu bojowników z różnych krajów w szeregi ISIS.

Uważa się, że na terytorium Ukrainy może ukrywać się nawet kilkuset zagranicznych bojowników, którzy brali udział w działaniach wojennych w Syrii i Iraku walcząc w oddziałach ISIS.

 

 

AUTOR: ZESPÓŁ ECPP