Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował, że w najbliższym czasie Rosja dostarczy Białorusi „dziesiątki samolotów, dziesiątki helikopterów” i kluczowe elementy obrony powietrznej.

Białoruski przywódca nie wykluczył też, że Mińsk będzie dysponował także systemem rakietowym S-400, którego, jak mówił, jego kraj „bardzo potrzebuje”.

Agencja Reutera komentuje, że taka dostawa może być odbierana jako wyraz ciągłego poparcia Kremla dla reżimu w Mińsku. Łukaszenka borykał się z dużymi problemami po wygranych wyborach prezydenckich sprzed roku, które powszechnie uważa się za sfałszowane i które doprowadziły do wielu protestów w kraju.

Warto też przypomnieć, że już 10 września rozpoczną się manewry Zapad-2021, w których wezmą udział siły rosyjskie i białoruskie. Łukaszenka stwierdził, że jeśli podczas tychże ćwiczeń władze w Mińsku „zobaczą, że potrzebują czegoś innego”, to zakupią ten rodzaj uzbrojenia od Moskwy.

Alaksandr Łukaszenka potwierdził też, że podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem (9 września) obaj politycy mają uzgodnić plany dalszej integracji obu państw. – Następnie zatwierdzimy je na Radzie Najwyższej – zapowiedział.

Zespół ECPP

Źródła: Reuters, Belta

Fot. kremlin.ru