Uwagę analityków w naszej części Europy przykuwa od wielu miesięcy Gazprom, który odgrywa jedną z głównych ról w podsycaniu europejskiego kryzysu energetycznego. Ale nie jest to jedyna kompania energetyczna rozbudowująca swoje strefy wpływów oraz sięgająca po nowe rynki. Nie od dziś wiadomo o dużych rosyjskich ambicjach związanych z LNG gdzie planuje się opanowanie nawet 20–30% globalnego rynku gazu skroplonego.
W ostatnich latach był to jeden z priorytetowych obszarów polityki energetycznej Rosji, co znalazło odzwierciedlenie w przyjętych dokumentach strategicznych np. Długoterminowy program rozwoju produkcji gazu skroplonego w Federacji Rosyjskiej, który przewiduje wytwarzanie od 80 do 140 mln ton LNG w 2035 r. Co jest zadaniem bardzo ambitnym ponieważ większość rosyjskich projektów LNG znajduje się w fazie planowania i nie ma solidnych podstaw finansowych. Wiodącą kompanią energetyczną w obszarze rosyjskiego LNG jest Novatek którego inwestycję mają odpowiednie wsparcie władz oraz rynków finansowych. Jednym z obiecujących projektów jest Arktyczny LNG 2, gdzie zakład skraplania gazu będzie zbudowany z trzech linii produkcyjnych o mocy skraplania 6,6 mln ton LNG rocznie każda. Łącznie Arktyczny LNG-2 ma produkować do 19,8 mln ton LNG rocznie, a jego pierwsza instalacja do skraplania ma rozpocząć wytwarzanie w 2023 roku – jest już gotowa w blisko 70%, cały projekt w 52%.
Większościowym udziałowcem spółki Arktyczny LNG-2 jest Novatek (60%), a francuski TotalEnergies, chińskie CNPC i CNOOC oraz Japan Arctic LNG BV (konsorcjum Mitsui & Co i JOGMEC Japan National Oil, Gas and Metals Corporation) posiadają po 10% udziałów. W kwietniu 2021 r. zawarte zostały 20-letnie kontrakty na dostawy LNG ze wszystkimi uczestnikami konsorcjum. Wielkości dostaw została ustalona proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Natomiast 30.11. Rosjanie poinformowali o zakontraktowaniu niemal całej produkcji z pierwszych 2 lat funkcjonowania instalacji.
Obecnie rozważane są kontrakty z terminem rozpoczęcia dostaw około 2025-2026 roku. Jak podkreślają udział Novatek w produkcji wyniesie prawie 12 mln ton, a do czerwcu 2021 roku zakontraktowano już co najmniej 6,5 mln ton. Znaczna część tego LNG (4 mln ton) zostanie wysłana bezpośrednio do Chin do Shenergy Group i Zhejiang Energy Gas Group. Hiszpański Repsol i trader Vitol otrzymają po mln ton, zaś 0,5 mln ton odbierze inny trader Glencore. Konsorcjum ma zapewnione środki finansowe na rozbudowę zakładu uzyskując około 9,5 mld Euro zewnętrznego finansowania od krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych. W ramach 15-lenich ram finansowych China Development Bank i Export-Import Bank of China, zobowiązały się do udzielenia kredytu w wysokości do 2,5 mld euro, podczas gdy instytucje z krajów OECD oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC), wniosą dodatkowe 2,5 mld euro. Blisko połowę zadeklarowanej sumy wyłożą jednak rosyjskie banki Gazprombank, VEB.RF i Bank Otkriti (4,5 mld Euro).
Autor: Zespół ECPP