Andrzej Adamczyk, polski minister infrastruktury, ogłosił, że resort chce rozbudować sieć połączeń kolejowych w Polsce o 64 proc. do 2030 roku. Zaznaczył, że Europejski Zielony Ład to szansa na to, że krajowy transport kolejowy, lotniczy i drogowy „będzie rzeczywiście transportem XXI w.”.

Andrzej Adamczyk zaznaczył podczas konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”, którą organizowało PKP Intercity, iż „cele wyznaczone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu powodują, że przed naszymi przewoźnikami otwierają się znakomite perspektywy”.

Blisko 200 tys. pociągów w 2030 r.

– Planujemy zwielokrotnienie połączeń kolejowych. Założenia są takie i zrealizujemy je na pewno. Ze 120 tys. pociągów w 2021 roku do 196 tys. pociągów w roku 2030. To jest wzrost o 64 proc. liczby pociągów – mówił Andrzej Adamczyk.

Minister wskazał, że przekłada się to na „wiele połączeń kolejowych między miastami wojewódzkimi”, na których pociągi będą kursować „co godzinę albo częściej”.

Miliardowa inwestycja

Andrzej Adamczyk mówił, że „organizacja połączeń kolejowych”, jak zaznaczył „najczystszej formy transportu, jaką dziś możemy sobie wyobrazić” wpisuje się w założenia Europejskiego Nowego Ładu, ale przyczynia się też z walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, PKP Intercity jest w trakcie realizacji największego w historii spółki programu inwestycji. Na kupno i modernizację wagonów, lokomotyw, składów zespolonych i przebudowę stacji wydane zostanie 7 mld złotych.

 

AUTOR: ZESPÓŁ ECPP