Pod koniec stycznia 2021 r. Rosja zdecydowała się na ograniczenie eksportu ropy, aby ochłodzić krajowy rynek benzyny, na którym powstał niedobór, a ceny wzrosły do najwyższych od 2 lat. Wzrost cen benzyny odnotowano w 59 regionach Rosji, najbardziej zauważalny w Kyzylu stolicy Republiki Tuwy – o 2,9%, Magadanie – o 1,2% i Krasnojarsku – o 1%. Kilka dni temu rosyjskie władze „otworzyły” państwową rezerwę paliwową na pokrycie deficytu na stacjach paliw na Dalekim Wschodzie, gdzie  benzyna zaczęła znikać ze sprzedaży. Zakłócenia dostaw wystąpiły w Kraju Chabarowskim, a także w mniejszym stopniu w Komsomolsku nad Amurem, obwodzie amurskim, Przymorzu, Żydowskim Regionie Autonomicznym i Czukotce. Mimo uruchomienia państwowych rezerw na większości stacji paliw w regionie sprzedaż benzyny będzie odbywać się na kartki. W Chabarowsku na 52 stacjach benzynę bez ograniczeń będzie można kupić  na 9-10 stacjach, a na pozostałych tylko za pomocą kartek.

Od połowy grudnia 2020 r. do 21 stycznia 2021 r. benzyna „Premium-95” podrożała na giełdzie w Petersburgu o 20% – z 45,1 do 54,1 tys. rubli za tonę. Cena Regular-92 wzrosła w tym samym okresie o 22% – z 43,8 do 53,4 tys. rubli za tonę. Od początku 2021 r. obie benzyny podrożały w hurcie o około 10%, w niższym tempie zaczęły rosnąć ceny detaliczne, a wraz z nimi nastąpił gwałtowny wzrost cen żywności. Zapasy spółek naftowych są na „krytycznie niskim poziomie”, co budzi obawy w okresie poprzedzającym zaplanowane naprawy w rafineriach. Należy również spodziewać się  wzrost popytu związanego z rozpoczęciem prac polowych oraz wiosną. Tymczasem zapasy benzyny w rafineriach i bazach paliwowych  spadły do 1,18 mln ton -jest to najniższy poziom zapasów od 2015 r.

Rząd został zmuszony do interwencji w dniu 27.01.2021roku. Nafciarze zostali zaproszeni na spotkanie z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem oraz przedstawicielami Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) i Ministerstwa Energii.

Zgodnie z ustaleniami w lutym dostawy ropy Urals do Europy przez porty północno-zachodniej i południowej Rosji  zostaną zmniejszone o 20%, jest to minimum w ostatnich trzech miesiącach. Przez Primorsk, Ust-Ługę i Noworosyjsk wyeksportowane zostanie w kierunku europejskim 4,3 mln ton ropy, czyli o 1,74 mln mniej niż w styczniu. Koncerny naftowe zostały zmuszone do zrezygnowania z dochody z eksportu. Surowiec ma zostać przerobiony przez rodzime rafinerie celem nasycenia krajowego rynku paliw, który stoi w obliczu rosnących cen hurtowych. Rząd zalecił rosyjskim kompaniom naftowym zwiększenie zapasów benzyny przeznaczonej na sprzedaż do poziomu 1,8 mln ton w terminie do 1 czerwca 2021 r. Władze zastrzegł, że w każdej chwili mogą zaktualizować rekomendację. W tym celu FAS i Ministerstwo Energii otrzymały polecenie regularnego monitorowania sytuacji w zakresie zapasów. Ponadto obie instytucję zostały zobligowane do przyjęcie do 5 lutego 2021 r. wspólnego zarządzenia w sprawie zatwierdzenia minimalnej ilości produktów naftowych sprzedawanych na giełdzie.

 

 

AUTOR: ZESPÓŁ ECPP