Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Inicjatywy Trójmorza znalazły się wśród głównych założeń polityki zagranicznej nowego rządu w Pradze.

W składzie nowego rządu premiera Fiali znajdą się politycy konserwatywni i liberalni z koalicji SPOLU oraz STAN/PP. Wśród priorytetów polityki zagranicznej wymienia się silne skupienie się na relacjach z UE oraz NATO oraz współpracę w ramach Grupy oraz Inicjatywy Trójmorza.

Priorytety nowego gabinetu szczegółowo opisał Jakub Janda, dyrektor i założyciel The European Values Center for Security Policy.

https://twitter.com/_JakubJanda/status/1457974620624199682?s=20

Praga ma wspierać rozszerzenia UE, zwłaszcza Bałkanów Zachodnich oraz stać się aktywnym graczem w ramach Partnerstwa Wschodniego. Komentatorzy spodziewają się dalszego zbliżenia z USA i rozszerzenia czeskiego partnerstwa strategicznego z Izraelem. Rewizji ulegnie za to strategia wobec Rosji i Chin. Czechy prawdopodobnie opuszczą inicjatywę 16+1.

W przypadku polityki UE spodziewana jest otwarta polityka handlowa, ale także działania na rzecz skutecznego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE. Czesi zapowiadają, że będą walczyć z handlarzami ludźmi oraz odrzucą kwoty relokacji migracji a skupią się na krajach pochodzenia oraz transferze migracji.

Wzmocnieniu ulegnie także polityka ds. bezpieczeństwa. Powstanie stanowisko „Doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego” (przy premierze), który będzie kierował koordynacją międzyresortową ds. polityki bezpieczeństwa w Kancelarii Rządu. Powstanie także nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego.

Wydatki na obronę zostaną zwiększone do 2 proc. PKB Co ważne, zwiększone zostanie rozmieszczenia czeskich sił zbrojnych na wschodniej flance NATO, oraz wzmocniony zostanie potencjał rezerwy aktywnej. Żywotnym interesem Czech jest bezpieczna i stabilna wschodnia flanka Europy – gospodarczo, politycznie, militarnie – zapowiadają politycy w Pradze.

Zespół ECPP