25 % całego eksportu lekarstw z Ukrainy trafia do Uzbekistanu. Według danych uzbeckiej służby statystycznej, ukraińskie firmy sprzedały do tego kraju środki o wartości 72 mln dolarów, co stanowi 16 % wymiany handlowej pomiędzy państwami.

Abdurahmon Mahmudow, pierwszy sekretarz ambasady Republiki Uzbekistanu. stwierdził w wywiadzie dla ukraińskich mediów, „że produkcja krajowa lekarstw w Uzbekistanie jest niewystarczająca dla potrzeb krajowej konsumpcji natomiast w państwie, w którym średnia miesięczna pensja nie przekracza 280 dolarów farmaceutyki z Ukrainy są sprzedawane w relatywnie przystępnych cenach dla obywateli tego państwa, dla których produkty zachodnich koncernów są nieosiągalne”.

Eksport do Uzbekistanu

Ukraina zajmuje również 5 miejsce wśród eksporterów lekarstw do Uzbekistanu, konkurując z takimi państwami jak Indie, Rosja, Chiny czy Białoruś. Dyrektor marketingu i sprzedaży giganta z branży farmaceutycznej Farmak twierdzi, że tamtejszy rynek jest czołowym miejscem inwestycji firmy, na którym ukraiński podmiot ma 2,3 % udziałów. Firma ta sprzedaje do Uzbekistanu głównie lekarstwa rozrzedzające krew, przeciwwirusowe oraz przeciwcukrzycowe.

Władze Uzbekistanu chcą zachęcić ukraińskie firmy do zakładania swojej działalności w kraju. W 2018 roku przeznaczyły 80 hektarów na budowę innowacyjnego ośrodka medyczno-badawczego „Tashent Pharma”, którego celem ma być przyciągnięcie do kraju za pomocą ulg podatkowych i obniżek cła innowacji w dziedzinie produkcji lekarstw. Jednym z pierwszych beneficjentów „Tashent Pharma” może być ukraińska firma farmaceutyczna Lekhim, która w 2015 roku otworzyła swój oddział w Uzbekistanie.

Nowy partner handlowy

Z perspektywy ukraińskiego biznesu farmaceutycznego wschodzące rynki Azji Centralnej, w tym przede wszystkim Uzbekistan – najludniejsze z państw regionu (34 mln mieszkańców), są dogodnymi partnerami dla strony ukraińskiej, która w wyniku napiętych relacji z Białorusią i Rosją musi szukać nowych partnerów handlowych wśród państw Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Rozwój uzbeckiej branży farmaceutycznej przy pomocy ukraińskich firm stanowi dla Taszkientu możliwość dywersyfikacji partnerów handlowych, którymi do tej pory były głównie Chiny i Rosja, próbujące narzucać własne warunki współpracy. Ukraina jednocześnie dzięki ułatwieniom w handlu z Uzbekistanem będzie miała możliwość rozwoju swojej branży farmaceutycznej w całym regionie Azji Centralnej.

 

Lachert

JAKUB LACHERT

Ekspert Fundacji Trójmorze. Specjalista ds. polityki sąsiedztwa UE, szczególnie z uwzględnieniem regionu wschodniego i Bałkanów Zachodnich.