Węgry zadeklarowały pomoc sąsiedniej Chorwacji, która niedawno została dotknięta skutkami niszczycielskiego trzęsienia ziemi. Pomoc ma dotyczyć odbudowy jednej ze zniszczonych szkół podstawowych i kościoła w najbardziej dotkniętym trzęsieniem ziemi regionie Banovina.
O pomocy Budapesztu poinformował Minister Spraw Zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, który odwiedził Banovinę na początku stycznia. Z tej okazji Szijjarto oficjalnie przekazał chorwackim władzom dwa, z łącznie 50 kontenerów, które węgierski koncern naftowy MOL podaruje Chorwacji. Kontenery mają zostać przekazane tym, którzy w wyniku trzęsienia ziemi ponieśli największe szkody i zostali bez dachu nad głową. MOL jest właścicielem 49,1 procent chorwackiej firmy naftowej INA.
„Jako jeden z największych inwestorów w chorwackiej gospodarce czujemy się zobowiązani. Życzymy Wam sił, naród węgierski jest z wami”, powiedział Szijjarto.
Również Sekretarz stanu, Miklos Soltesz zadeklarował, że Węgrzy odbudują zniszczony budynek szkoły podstawowej w miejscowości Petrinja i kościół św. Mikołaja i Vita we wsi Žažina. Oba budynki zostały całkowicie zniszczone. Do szkoły w Petrinja, mieście, którego centrum uległo zniszczeniu, uczęszczało około 450 uczniów. W tym samym czasie podczas zniszczenia kościoła w Žažinie zginął organista.
Oprócz niego w trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 29 grudnia, zginęło sześć innych osób. Szkody materialne nie zostały jeszcze obliczone, ale szacuje się, że łącznie sięgają setek milionów euro.
Region dotknięty trzęsieniem ziemi, Banovina został poważnie doświadczony podczas niedawnej Wojny Ojczyźnianej w Chorwacji. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że Petrinja wygląda dziś na tak samo zrujnowaną, jak w najgorszych dniach wojny.
Od tamtej pory Baniovina nigdy w pełni się nie podźwignęła. Ta część Chorwacji, która niegdyś była bogata w przemysł po wojnie znalazła się w kryzysie. W wyniku trzęsienia ziemi region ten znalazł się w jeszcze większym kryzysie.
Nastąpił długotrwały proces odbudowy, w którym pomoc innych państw będzie bardzo korzystna. Unia Europejska również zobowiązała się do pomocy Chorwacji.
Na koniec dodajmy, że wśród państw pomagającym Chorwacji, wyróżnił się także inny stan Trójmorza. Chodzi o Polskę, która natychmiast po trzęsieniu ziemi wysłała samolot wojskowy z namiotami i inną potrzebną pomocą.
„W związku z silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło dzisiaj Chorwację, składam wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym. Polska jest gotowa do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy naszym chorwackim partnerom i przyjaciołom” – napisał wtedy na Twitterze szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

goran andrijanić
Goran Andrijanić urodzIł się w 1971 r. w Dervencie w Bośni i Hercegowinie. Szkołę dziennikarską ukończył na wydziale nauk politycznych w Zagrzebiu. Od końca lat 90-tych pracuje jako dziennikarz i redaktor w redakcjach tj. Jutarnji list, Fokus, Obzor, Bitno.net. Aktualnie jest dziennikarzem tygodnika Sieci. Pisze o polityce, kulturze, muzyce, religii. Pisał także dla innych polskich mediów tj. Gość Niedzielny, Fronda, Przewodnik Katolicki. W latach 2017 i 2018 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej z Zagrzebia.