Kryzys energetyczny, żywnościowy czy polityczny – to wyzwania przed jakimi stoi Unia Europejska w dobie agresji Rosji na Ukrainę oraz prowadzonej przez nią wojny hybrydowej przeciw Europie. 

Jak podkreśla prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, w obliczu narastającego kryzysu, Unia Europejska powinna zrewidować swoją politykę klimatyczną i zastanowić się nad dalszym jej przebiegiem.

„Czeka nas szok. Dlatego, że jednej strony polityka klimatyczna była oparta na surowcach rosyjskich – mieliśmy coraz bardziej rozpędzony pociąg transformacji klimatycznej, który na naszych oczach zderza się teraz z wojną hybrydową, którą Putin prowadzi z Europą. Te dwa czynniki: źle zaprojektowana transformacja klimatyczna oraz presja surowcowa Putina na UE, prowadzą do: dużego kryzysu energetycznego, ale również do kryzysu politycznego” – mówił w rozmowie z Instytutem Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, podczas VII Konferencji Naukowej – „Bezpieczeństwo Energetyczne”.

Prezentujemy wypowiedź Redaktora Naczelnego wydawanego przez Europejskie Centrum Projektów Pozarządowych kwartalnika Analizy Międzynarodowe, prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse.

 

Zachęcamy do lektury trzeciego numeru kwartalnika Analizy Międzynarodowe (ECPP), którego tematem przewodnim jest kryzys energetyczny wywołany przez agresję rosyjską na Ukrainę w lutym 2022 roku. 

 

YouTube/Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza

fot. twitter/Bloomberg